Vaše cesta k přírodnímu zdraví aneb Jak úspěšně zdolat nejčastější překážky

Kdybyste si mohli vybrat, zda svému nemocnému dítěti dáte syntetický lék nebo použijete přírodní variantu, co byste zvolili?

Přitom byste zároveň věděli, že oba navrhované způsoby mají stejný účinek – tj. pomůžou dítěti uzdravit se a přírodní varianta je navíc k tělu naprosto šetrná.

Já už mám v tomhle jasno. Bohužel situace většinou není takhle jasná a přehledná.

Když jsme my nebo naše dítě nemocné, chceme se hlavně co nejdřív dát dohromady a začít normálně fungovat. A většinou nám nikdo nenabídne přírodní možnost, která by byla ověřená a fungovala.

Léky x příroda

Když jsem řešila první nemoci (silná rýma, kašel, průjem) svého dítěte, vůbec jsem netušila, co a jak dělat a používat. S téměř každým problémem jsem spěchala k doktorce. Naše pediatrička je ale člověk na správném místě. Vždycky mi vysvětlila mechanismus nemoci a taky způsob, jak se s ní vypořádat. Dokud se jednalo o obyčejné rýmičky a kašlíky, byla jsem spokojená.

Pak ale přišla situace, kdy se dcerce začala poměrně často opakovat laryngitida a následné záněty průdušek. Její léčba se měla ubírat cestou kortikoidů (léky potlačující imunitu) a antihistaminik (léky proti alergii).

To už bylo na mě příliš a začala jsem pátrat v „přírodních vodách“. Našla jsem si literaturu a vyzkoušela kliniku celostní medicíny v Praze. Jak jsem pronikala pod povrch tématu přírodní léčby, úplně mě to nadchlo.

Myšlenka, že existuje cesta, díky které se postarám o tělo tak, aby se vyléčilo, a přitom ho nezatížím žádnými vedlejšími efekty a do budoucna bude silnější a odolnější, mě úplně fascinovala.

Jenže…

Jenže do Prahy je od nás daleko (bydlím na Vysočině). A telefonické konzultace, při kterých jsem dostala návrh léčby, aniž by lékařka dítě viděla, mi prostě nedávaly smysl. Začala jsem proto pátrat na vlastní pěst.

A byly to perné chvilky. Věděla jsem, co chci, a zároveň si nebyla jistá, zda postupy, které se chytám použít, budou na dcerku fungovat.

Trávila jsem nekonečné hodiny neustálým přemítáním, zda nemocné holčičce dát sirup z lékárny nebo radši zkusit obklad a domácí jitrocelový sirup, o kterých ale nevím, jestli zrovna zapůsobí tak, jak jsem se to dočetla.

Bylo to pro mě téměř zničující. Pořád se mi v hlavě promítala všechna PRO a PROTI obou možností. Bála jsem se, abych něco nepokazila a v dobré víře dcerce neublížila.

Rozhodnutí

Pak jsem našla odvahu a vpustila „přírodu“ do naší domácí lékárny. Nejdřív to byl trochu kočkopes. Zkoušela jsem obklady, čaje, sirupy, ale často jsem pro jistotu sáhla ještě ke konvenčním lékům. Případně mě k tomu dohnaly okolnosti.

Třeba v době, kdy jsem ještě alternativní postupy teprve zkoušela a vybírala pro nás ty nejlepší, se stalo, že se dcerčin kašel výrazně zhoršil. A to natolik, že už jsem nezvládla vyřešit ho jen pomocí obkladů a bylinek. Dokonce bylo nutné nasadit antibiotika. Kdybych v té době věděla to, co vím dnes, dopadlo by to pravděpodobně úplně jinak. Chybami se člověk učí.

Co na to ostatní

Nebyla jsem si úplně jistá tím, co dělám. Byl to pro mě velký krok do neznáma. Kromě strachu, že bych mohla dcerce ublížit, mě nepodpořily ani reakce mého nejbližšího okolí.

V té době jsem potřebovala hlavně podpořit v tom, co dělám. Místo toho jsem musela neustále „bojovat za svou pravdu“. Nevěděla jsem, co mám odpovídat na otázky typu „Malá zase kašle, copak s tím děláš? Už jsi jí snad dala ten sirup od doktorky, ne?“

Neuměla jsem si stát za svým a rázně se ohradit, že je to moje dítě a moje cesta k jeho zdraví. Nechávala jsem se opakovaně zviklat a po každém takovém setkání jsem zase dokola řešila, jestli bych vlastně neměla radši použít „sirup od doktorky“.

Tohle martyrium přestalo, ve chvíli, kdy jsem se pokoušela dceři pomoct od dráždivého nočního kašle, který nás všechny trápil skoro měsíc každou noc (dcerka třeba i hodinu kašlala a my rodiče jsme se zoufale snažili něco s tím udělat).

V té době jsem sklouzla zpátky ke konvenčnímu léčení. Ani 5 různých druhů kapiček a sirupů nezabralo. V tenhle okamžik absolutního zoufalství převážila příroda. Od té doby už mě ani „zvídavé“ dotazy nedostávaly z těžce vybojované rovnováhy.

Další překážka

Mým dlouholetým problémem je konfrontace s autoritami. A při představě, že budu lékařce popisovat, jak místo sirupů a kapek používám obklad z jezevčího sádla, na mě šly mdloby. Už jsem si ale byla svou cestou výrazně jistější než v úplných začátcích, a tak jsem slušně, ale jednoznačně sdělila, jak dcerku léčím. Mile mě překvapila reakce lékařky, že jezevčí sádlo má doma taky.

Naplno

A tak jsem se pořádně opřela do přírodní léčby a později i preventivních opatření. Posílená pozitivními zkušenostmi jsem zkoušela další a další věci. Vyrobila jsem si domácí sirup ze smrkových výhonků, vyzkoušela odvar z kořene lotosu (mimochodem to je fakt skoro nejlepší věc, co jsem zatím na pročištění a posílení dýchacích cest vyzkoušela), začala aplikovat několik druhů obkladů na různé typy kašle.

Některé věci jsem vyzkoušela a dál je nepoužívám, jiné jsem s úspěchem zařadila a moc dobře nám slouží.

S přibývajícími úspěchy jsem se občas někomu zmínila, co používám a jakým způsobem. Samozřejmě jsem se setkala i s nechápavými pohledy, více ale bylo lidí, kteří se zájmem naslouchali. Později, když řešili s dětmi zdravotní problémy, se na mě obraceli pro radu.

V současnosti cítím obrovskou svobodu a nezávislost.

 1. Už nemusím trávit 2 hodiny s nemocným dítětem v čekárně u doktorky.
 2. Dokážu rychle identifikovat a podchytit nemoc hned v jejím začátku.
 3. Umím také předcházet těm nejhorším stavům (akutní záchvat laryngitidy – štěkavého kašle s dušností).

Systém stále ladím a piluji. Teď s druhým dítětem jsem si ale mnohem jistější.

Na základě předchozích zkušeností už vím, co, kdy a jak použít.

Vavříny

Důležité je ale neusnout na vavřínech. Člověk se stále učí. Poslední nachlazení nám zkomplikovala střevní chřipka. Mladší dcerka po ní byla hodně vyčerpaná a rýma s kašlem se jí neúměrně prodloužily. Objevilo se jí takové zvláštní „chrčení“ při nádechu. Pořád jsem si myslela, že pochází z krku.

Mazala jsem jí a obkládala, pila odvar z kořene lotosu, ale efekt nikde. Už jsem byla zoufalá, protože po týdenním nachlazení obou dětí a týdenním zvracení všech členů rodiny jsem byla na pokraji sil.

Zvážila jsem všechna pro a proti a vyšlo mi, že už nevím, jak dál. Vyrazily jsme proto na pediatrii.

Doktorka dcerku poslechla a plíce i průdušky měla čisté. Když se jí ale podívala do krku, zjistila, že má vzadu v nosohltanu vazký hlen (jako žvýkačku), který ji tam dráždí a kvůli němu dcerka při dýchání „chrčí“. Doporučila antibiotické kapky, kapky na ředění hlenu a sirup na kašel.

Jak to skončí?

Do auta jsem si sedala s pocitem totálního selhání. Já – matka, která hlásá přírodní léčbu – dám dítěti antibiotické kapky do nosu. Pak mě napadlo, že bych to mohla udělat i jinak.

Vymyslela jsem přírodní alternativu ke všem doporučeným lékům. Místo antibiotických kapek jsem dceři nasadila vincentku s tea tree olejem (je to přírodní antibiotikum). Místo kapek na ředění hlenu používáme odvar z kořene lotosu. A sirup na kašel jsem hned druhý den vyřadila, protože dcerka už nekašlala.

Už po první aplikaci „vylepšené“ vincentky dcerka asi 5x za sebou kýchla a jako zázrakem přestala „chrčet“. Samozřejmě jsem ji pak během dne ještě několikrát nos prostříkla (vždy, když se objevilo chrčení). Kapky z lékárny jsem ale vůbec nemusela použít.

Jsem ráda, že jsem ustála náročnou situaci a zůstala věrná svému přístupu. Držím palce i vám, abyste našli odvahu jít do přírodní léčby, odolali vnějšímu tlaku a stáli si za svým.

7 tipů na závěr

 • 1
  Pokud jste přesvědčeni o tom, že chcete o zdraví své i svojí rodiny pečovat přírodním způsobem, pojďte do toho.
 • 2
  Když už se na tuto cestu vydáte, na začátku ji probírejte jen s podporujícími lidmi.
 • 3
  Nenechte si do vašeho přístupu od okolí mluvit.
 • 4
  Najděte si někoho zkušenějšího, kdo už se přírodním přístupem zabývá delší dobu a komu důvěřujete. Můžete s ním v případě potřeby vaše postupy konzultovat.
 • 5
  Nechtějte po sobě hned na začátku přejít na 100 % na přírodní cestu. Zvolte si max. 3 věci, které chcete vyzkoušet a zkoušejte je. Postupně pak přibírejte další.
 • 6
  Inspirujte se od zkušenějších a až budete dostatečně ostřílení, hledejte vlastní cestu, která bude vám přesně na míru.
 • 7
  Pokud vám intuice radí, že už to sami nezvládnete, jděte k lékaři. Je lepší nemoc podchytit včas konvenční léčbou a pak se následně vyladit, než si hrát na hrdiny a tělo zbytečně vysílit, případně poškodit.

Pokud chcete na vaší cestě za přírodním zdravím podporu, najdete ji ve skupině Pečujeme o zdraví.

Přeju vám hodně sil a odhodlání!

                                                       Stáňa

Jsem aktivní máma, která pečuje o zdraví pomocí 4 klíčů: psychické pohody, kvalitního jídla, pohybu a přírodních léčebných postupů. Baví mě předávat svoje poznatky všem, kteří nečekají na záchranu, ale berou péči o zdraví pevně do svých rukou. Jsem také autorkou e-booků 10 rad do vaší domácí lékárničky , Vyhrajte s dětmi nad laryngitidou a 4 klíče pro zdraví vaší rodiny. Povídání o mně si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.