Jak jsem dostala lekci

Je večer. Dcerka včera v noci 2x kašlala, tak jsem v průběhu dne zlehka dělala standardní opatření a byl klid. V noci slyším slabé chrčení při dcerčině nádechu. Mladší dcerka má horečku a moje pozornost se víc upíná k ní. Proto si říkám: „Ty jo, to zní jako stridor (chrčení při laryngitidě).“ No ale snažím se sama sebe uchlácholit, že to je určitě jen z nosu a ne z hrtanu.

Když se chrčení stupňuje, dělám osvědčené kroky. Naštěstí je celkem chladná noc. Vzduch z venku dělá zázraky a kromě krátkého probuzení na sirup spí dcerka až do rána.

Ráno

Ráno nás provází typický štěkavý kašel, který se objevuje zlehka i během dne. Žádný dramatický průběh. Dcerka je dokonce tak nakloněná svému uzdravování, že si nechá dát obklad (který nesnáší) hned 3x za den. Před spaním se štěkavý kašel změnil na produktivní (dítě vykašlává). „Máme dobře našlápnuto!“ říkám si.

Bude drama?

Dcerka večer rychle usne. Stridor se jí obvykle rozjíždí až tak 2 – 3 hodiny po usnutí. K mému nemilému překvapení se objevuje hned a má tendenci se rychle zhoršovat. Vzpomenu si na to, že minule nám hodně pomohl inhalátor (viz článek Jak jsme zvládli nevítanou návštěvu) a pouštím ho. Je to ale v podstatě bez efektu.

Přichází poslední spásná myšlenka. Je přece potřeba snížit otok krku, který stridor způsobuje.

Manžel usedá k otevřenému oknu s dcerkou v náruči. Za chvíli se chrčení zmírňuje a nakonec ustává. Po dvou hodinách se střídáme. Dcerka se vzbudí. Čekám pláč. Jediné, co přichází, je štěkavý kašel a po něm: „Jé, mami, měsíček. Pápá měsíčku!“ (je těsně před úplňkem a měsíc svítí hodně silně).

Když sedím 2 hodiny v noci u okna, z dlouhé chvíle fotím měsíc…:-). Lepší se mi nepovedla.

Dcerka se napije, dá si sirup a za chvíli usíná. Ráda by ležela v posteli, ale bohužel to nejde. Když jsem ji zkusila položit, stridor se hned vrátil. A tak cca do 4 hodin držím já, pak zase manžel a v 6 hodin vstáváme.

Jsem šťastná, že jsme noc přežili doma. Velká výhoda je určitě skutečnost, že bydlíme v údolí mezi dvěma rybníky. Z venku jde proto v noci většinou chladný vlhký vzduch – přesně takový, jaký je optimální v případě laryngitidy.

Štěkavý kašel nás opouští během dopoledne  a zůstává suchý dráždivý, který se během dne a noci (opět s otevřeným oknem) přechází do produktivního.

Co bylo jiné než obvykle?

Většinou se mým dětem laryngitida vyvine jako následek rýmy. Teď udeřila bez varování. Navíc po minulé zkušenosti jsem si myslela, že už mám léčbu hodně pod kontrolou a umím ji korigovat. To byl krutý omyl. Moc by mě zajímalo podle jakého klíče je průběh někdy v poklidu a jindy probíhá takhle dramaticky.

Tato zkušenost mě dovedla k poznání, že člověk si opravdu nemůže být ničím jistý a nevyplácí se něco předpokládat nebo usínat na vavřínech.

Dříve bych se strachem dala dcerce kortikoid pro snížení otoku krku. Teď jsem to neudělala (i když čekal v záloze). Za odměnu se dostavila horečka. Ne, nejsem blázen. Jsem za horečku vděčná. Spálila totiž viry a toxiny, co by se jinak v těle usazovaly.

Jsem hrdá na sebe, manžela i dcerku! Zvládli jsme náročnou situaci a všechny nás to posílilo a obohatilo.

Pokud by vás zajímal systém, kterým laryngitidu zvládáme. Sepsala jsem ho pro vás do e-booku Vyhrajte s dětmi nad laryngitidou. Možná neřešíte laryngitidu, ale jen běžná nachlazení. Pro vás mám zdarma 10 rad do vaší domácí lékárničky.

Inspiraci pro péči o zdraví najdete na fb stránce Aktivně ke zdraví. Zdravé recepty, tipy na péči o sebe i podněty k přemýšlení najdete ve skupině Pečujeme o zdraví.

Jsem aktivní máma, která pečuje o zdraví pomocí 4 klíčů: psychické pohody, kvalitního jídla, pohybu a přírodních léčebných postupů. Baví mě předávat svoje poznatky všem, kteří nečekají na záchranu, ale berou péči o zdraví pevně do svých rukou. Jsem také autorkou e-booků 10 rad do vaší domácí lékárničky , Vyhrajte s dětmi nad laryngitidou a 4 klíče pro zdraví vaší rodiny. Povídání o mně si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.