Jak jsem se postavila sama za sebe

Jsem fyzioterapeutka a miluju svůj obor. Jsem taky matka. Protože často chovám svoje děti, bolí mě z toho záda. Moc dobře vím, že nejlepší je řešit příčinu bolestí. Žádné léky proti bolesti totiž dlouhodobě nepomáhají a jedině dobře funkční svaly tělo podrží. To se pak může hýbat způsobem, který ho nezatěžuje a tím pádem nebolí.

Úvahy a možnosti

Sama dlouhou dobu (asi 7 let) uvažuju o tom, že bych potřebovala kvalitní fyzioterapeutickou intervenci (to zní hrozně). Prostě chci, aby se na mě podíval někdo zkušeným rehabilitačním okem a pomohl mi dostat tělo zase do osy a do funkčního stavu :-).

Když jsem ještě chodila do práce, řeklo by se, že jsem přece byla u zdroje. Že jsem prostě jen mohla poprosit někoho z kolegů. Je to jistě pravda. Vždycky jsem to zavrhla při představě, že by někdo poprosil mě a já se unavená po práci věnovala ještě někomu navíc.

Prozření

Před pár týdny jsem konečně dospěla k rozhodnutí. Viděla jsem svoji fotku, kde mám na zádech začínající „hrb“ a to byla poslední kapka. Rozhodla jsem se, že oslovím svoji bývalou kolegyni a ošetření si zaplatím.

Byla jsem nadšená. Někdo se na mě podíval a řekl mi, co mám dělat, abych nebyla jak paragraf. Ne, že bych doma necvičila – to bych se už nehýbala. Ale přece jen, člověk sám sebe tak dobře nesrovná.

Z ordinace jsem odcházela napřímená a v dobré náladě. Kromě toho, že mi bylo dobře po těle, jsem v hlavě měla myšlenku. Nemusím za rehabilitaci platit. Můžu si nechat napsat poukaz a ošetření zaplatí pojišťovna.

Realita

A tak jsem zavolala svojí obvodní lékařce. Přemýšlela jsem, jestli to mám nějak maskovat. Objednat se a pak na ní svůj požadavek vybalit face to face. Neumím moc mlžit a ráda jednám s lidmi na rovinu. Proto jsem prostě řekla, že bych chtěla poukaz na rehabilitaci a zeptala se, co pro to mám udělat.

Setkala jsem se s údivem. Bylo mi doporučeno, ať se objednám. Na prohlídce vymyslíme, zda moje potíže vyřešíme léky nebo bude třeba odborné vyšetření. Na to jsem reagovala tím, že pokud je to takhle, nebudu obírat o čas sebe, ani paní doktorku. Představila jsem si totiž objednací dobu na ortopedii, žádanku na rentgen, nabídku léků na bolest, případně obstřik, … Nic z toho jsem nechtěla. Na ohnutá záda a přetížené svaly by to stejně nepomohlo.

Položila jsem telefon a začala uvažovat, jak se tedy k poukazu dostanu. Bylo mi líto, že když člověk chce pracovat na sobě sám, musí se dostat nejprve přes spletitý systém. Ten ho právě dvakrát nepodporuje.

Nečekaný obrat

Jaký byl můj údiv, když manžel přišel domů. Řekl mi, že mu volali od naší obvodní (na mě měli staré číslo) a že mám přijít odpoledne na prohlídku. Nevěděla jsem, co mám čekat, ale vyrazila jsem. Na místě mě čekala vstřícná paní doktorka, která mě vyšetřila. Vysvětlily jsme si nedorozumění – protože nevěděla, že jsem z oboru – a proto chci rovnou poukaz. Všechno proběhlo v klidu a poukaz jsem dostala.

Jak na systém

Vím, že ne každý doktor je tak vstřícný a schopný kompromisu. Chci tím říct jinou věc.

Je třeba se v systému zdravotnictví (ale i ve všech ostatních) za sebe nebát postavit.

A pokud jsme přesvědčení, že například nechceme brát další léky a chceme na sobě pracovat jinak, prostě to říct a stát si za tím. Nebo máme pocit, že potřebujeme specializované vyšetření – řekněme si o něj a trvejme na tom. A teď zase nechci, aby to vyznělo, že jedině 250 vyšetření a 105 návštěv u různých odborníků nám pomůže.

Myslím, že každý člověk cítí a ví, co potřebuje. Buďme sami sobě lékařem a hledejme preventivní opatřenípřírodní léčebné alternativy.

Prostě pečujme o sebe a aktivně přistupujme ke svému zdraví.

Námitka? (I)relevantní!

Možná namítnete, že jsem z oboru a vím co a jak. Určitě je to velká výhoda. Ve fyzioterapii a rehabilitaci se samozřejmě orientuju dobře. Léčbu dětských nemocí jsem se ale musela naučit sama.

Nevyhovovaly mi sirupy, které nemoc zarazí, místo aby podpořily hojení sliznic. Nechtěla jsem antibiotické kapky na každou delší rýmu. Hledala jsem a pátrala a vytvořila si funkční systém, který používám pro sebe i své děti.

Každý může svůj život a zdraví ovlivnit, jen je třeba od slov přejít k činům!

 

 

Chcete se dozvědět tipy na přírodní řešení běžných nemocí? Najdete ho tady>>.

Diskuzi na téma zdraví můžeme společně vést ve skupině Pečujeme o zdraví.

Prakticky každodenní dávka inspirace na vás čeká na fb stránce Aktivně ke zdraví.

Jsem aktivní máma, která pečuje o zdraví pomocí 4 klíčů: psychické pohody, kvalitního jídla, pohybu a přírodních léčebných postupů. Baví mě předávat svoje poznatky všem, kteří nečekají na záchranu, ale berou péči o zdraví pevně do svých rukou. Jsem také autorkou e-booků 10 rad do vaší domácí lékárničky , Vyhrajte s dětmi nad laryngitidou a 4 klíče pro zdraví vaší rodiny. Povídání o mně si můžete přečíst zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.