Nepříjemný společník – noční kašel. Zkroťte ho!

Kašel není nemoc, ale příznak. Když ho máme, je nám to ale celkem jedno. Dokáže totiž dost znepříjemnit život. A když ho mají naše děti, je to ještě o něco horší (aspoň pro mě:-)). Dneska si posvítíme na suchý dráždivý kašel, který nám ruší klidný spánek.

V noci

Znáte to? V klidu si spíte a téměř se železnou pravidelností se v určitý čas ozve kašlání vašeho dítěte. Je to suchý a hodně dráždivý kašel a rozhodně se mu hned tak nechce přestat. Dítě kašle a kašle. Trhá vám to uši, ale nevíte, co dělat. Dítě se možná i vzbudí a pláče. To kašel ještě zhoršuje.

U nás, pokud je to ten nejsilnější průběh, se kašel objevuje bezprostředně po usnutí, pak kolem jedenácté a kolem druhé – třetí hodiny ráno.

Je to celkem stresující situace pro dítě i pro rodiče. Pro mě je na ní nejhorší to, že se opakuje několik nocí za sebou klidně i v řádu týdnů. A to navzdory užívaným kapkám a sirupům.

První setkání

Moje malá dcerka zvládla laryngitidu, ale místo ní nás začal trápit právě suchý dráždivý naštěstí neštěkavý kašel. A tak jsem s ní v náručí seděla třeba hodinu v noci na posteli a čekala, až to přejde. Měla jsem pocit, že když ji držím, situace se uklidňuje rychleji, než když leží.

Na doporučení lékaře jsem vyzkoušela asi 4 druhy různých kapek. Naprosto bez efektu. Byla jsem z toho zoufalá. Když už jsem propadala beznaději, brouzdala jsem na internetu ve vodách alternativních přístupů ke zdraví a vyskočil tam na mě odvar z kořene lotosu.

Už jsem ho znala dřív, ale nenapadlo mě ho v téhle situaci použít. Dcerka totiž přes den skoro nezakašlala, ale o to horší to bylo v noci.

A tak jsem ho začala vařit a světe div se, noční kašel asi za dva nebo tři dny zmizel.

To je všechno?

Zdá se, že by tady mohlo moje povídání končit. Není to ale tak jednoduché.

Ne všechny noční dráždivé kašle jsou stejné. Mám pocit, že by se daly rozdělit na dva základní druhy.

Ty, co mají původ v krku a hrudníku – tedy dolních dýchacích cestách a ty, co mají původ v nose, respektive nosohltanu.

Na ty z dolních dýchacích cest funguje odvar z lotosu bezvadně. Ještě ho doplňuju skvělým obkladem. A nám většinou zafunguje tak do dvou, tří dnů.

Kašel, který má původ v nosu a nosohltanu je jiný. Dcerka vždycky popisuje, že jí lechtá vzadu v nose, nebo vzadu v pusince. Pak jí to nutí kašlat.

Nejlepší, co jsem na tento typ nočního kašle objevila, je

kombinace chladného a vlhkého vzduchuzměna pozice těla.

Jak to tedy probíhá?

Dítě zakašle, já se zvedám a otvírám okno. Potom odcházím pro plenu, kterou si cestou namočím do vody a vyždímu.

Tuto mokrou plenku držím u nosu svojí holčičky. Ke sliznicím jejích horních dýchacích cest se tak dostává chladný vlhký vzduch, který je pro ně optimální.

Pokud to všechno stihnu rychle a dcerka se nerozkašle, mám většinou vyhráno. Za cca půlhodinku je po všem a můžeme zase všichni v klidu spát.

Pokud už víme, že dítě v minulých nocích kašlalo, je fajn mu po usnutí dát k posteli nakrájenou cibuli. Do vzduchu se z ní dostávají silice, které uvolňují dýchací cesty a kašel vůbec nemusí vzniknout.

Asi vás představa chození po bytu a hledání plenky ve dvě v noci moc neoslní 😊. Já už to dělám tak, že mám mokrou plenu někde poblíž přichystanou a v případě nutnosti po ní v polospánku sáhnu a dám ji k nosu dítěte.

Pokud je kašel opravdu hodně silný, doporučuju dítě držet zvednuté v náručímírně zakloněnou hlavou, protože tím se mu uvolní krk a může volněji dýchat. A navíc mu v dýchacích cestách nic nehromadí, jako je tomu v leže.

Co ještě?

Je fajn v tomhle případě opečovat i psychiku dítěte, protože tu hraje dost významnou roli.

  • Pokud je dítě ve stresu, nebo zažilo přes den, případně večer nějakou nepříjemnou situaci, krk se mu stáhne a kašel je na světě.
  • Naopak, pokud ho udržujeme v dobré náladě a příjemném nastavení, kašel se může výrazně zmírnit, nebo vůbec nevzniknout.

Naposledy u nás

Moje poslední zkušenost s tímto nepříjemným společníkem byla docela dlouhá.

Nejprve jsem mu moc nevěnovala pozornost. Vypadalo to, že jak přišel, tak odejde. Dcerka začala chodit do školky. Kašel se ale začal zhoršovat.

Pak se rozjel až do štěkavého laryngitidového kašle, a to už bylo moc. Od té doby jsem nasadila odvar z lotosu 2x denně, péči o nos – mořská voda, smrkový sirup na kašel, obklad přes den a druhý na noc, podpora imunity a na noc připravená plenka.

Trvalo to nekonečný týden, než se stav zlepšil natolik, abychom se alespoň trochu vyspali a nevstávali 3x za noc. Kašel postupně přešel ze suchého na produktivní (vykašlávání).

Dovedu si představit, že bez předchozích zkušeností bych po dvou dnech nastoupila k doktorce a odešla s antibiotiky. My jsme to ale zvládli a jsem za to moc vděčná.

A co dospělí?

My už přece jen zvládneme něco složitějšího. Samozřejmě výše uvedené rady platí pro každého bez ohledu na věk. Pro dospělé a větší děti mám ještě jednu vychytávku.

Když máme kašel nebo rýmu, případně bolest v krku,… v dutině ústní se nám hromadí bakterie a viry. A když se chceme zbavit obtíží, potřebujeme je dostat pryč.

Na to je výborné „kloktání oleje“. Je to vlastně jen takové převalování lžíce oleje v ústech po dobu cca 15 minut. Olej na sebe naváže nečistoty a mikroby a ty se s ním dostanou pryč.

Po uplynulém čase olej vyplivneme a ideálně si vyčistíme zuby a lžičkou oškrabeme jazyk. Podrobný popis najdete TADY.

A ještě jedna věc nám může vyčistit ústa. Je to cucání česneku. Stejně jako olej i česnek na sebe naváže vše, co v ústech způsobuje problémy. Nebojte, nebude z vás cítit. Používá se oloupaný, ale NEPORUŠENÝ stroužek česneku. Můžeme ho mít v ústech třeba celý den. Pak stroužek vyhodíme.

A ještě jedno doporučení na závěr

Pokud začínáme kašlat, je velmi vhodné podchytit tento stav včas. Tzn. hned při prvních příznacích. Čím rychleji zasáhneme, tím méně se naše tělo vyčerpá a zvládne se s nemocí lépe vypořádat.

Přeju vám, aby vás kašel trápil co nejméně a uměli jste ho efektivně řešit.

Stáňa

Chtěli byste se taky spolehnout sami na sebe a zvládat nemoci doma a přírodní cestou? Návod pro vás mám tady.

Máte otázky k aktivní péči o zdraví, využijte skupinu Pečujeme o zdraví.

Jsem aktivní máma, která pečuje o zdraví pomocí 4 klíčů: psychické pohody, kvalitního jídla, pohybu a přírodních léčebných postupů. Baví mě předávat svoje poznatky všem, kteří nečekají na záchranu, ale berou péči o zdraví pevně do svých rukou. Jsem také autorkou e-booků 10 rad do vaší domácí lékárničky , Vyhrajte s dětmi nad laryngitidou a 4 klíče pro zdraví vaší rodiny. Povídání o mně si můžete přečíst zde.